Teslimat Bilgileri

Bir ürünü satın almadan önce ürün sayfasındaki “Kargo Bilgileri” bölümünden ürünün hangi şehirden, ne zaman, hangi kargo şirketi ile gönderileceğini öğrenebilirsiniz.  

Sipariş sonrası kargo süreci

Siparişinizi verdikten sonra satıcı ürün sayfasında yazan süre içerisinde ürünü adresine gönderir ve kargo bilgilerini sisteme girer. 

Hesabım sayfanızda, ürünün bulunduğu satırdan kargo bilgilerine ulaşabilir ve kargonuzun takibini yapabilirsiniz.

Kargo tarihinden itibaren 3 iş günü (Ek 24 saat) içinde ürüne ödeme onayı vermelisiniz. Bu süre içinde kargo size ulaşmazsa Hesabım sayfanızdaki İadeyi Başlat butonu ile ürüne onay verme sürenizi 72 saat daha uzatabilirsiniz.


Siparişim gönderilmediğinde ne yapmalıyım?

Satıcı siparişinizi ürün sayfasında belirtilen süre içinde kargolamazsa Hesabım sayfanızda çıkacak olan "Kargo Hatırlat" linki ile satıcıya kargo hatırlatma mesajı gönderebilir 24 saatlik süreci başlatabilirsiniz. Son 24 saat içerisinde de ürün kargolamazsa Hesabım-Aldıklarım sayfanızda "Satışı iptal et" linki çıkar. Bu link ile satışı iptal edebilirsiniz. Satışı iptal ettiğinizde ürün bedeli kartınıza iade edilir. Ayrıca, size puan ve yorum hakkı verilir.

Kargolanan siparişim adresime ulaşmadı, ne yapmalıyım?

Hesabım-Aldıklarım sayfanızda "İadeyi Başlat" linki ile ürüne onay verme sürenizi 72 saat daha uzatabilirsiniz. Ek 72 saat sonunda da kargo elinize ulaşmazsa lütfen inceliyor.com Müşteri Hizmeti ekibine ulaşın.